Artykuły

Podróżujemy samochodem

Jedną z najważniejszych rzeczy, panując podróż, jest zarezerwowanie odpowiedniego miejsca oraz zakupy. Musimy jednak przed wyjazdem także zwrócić uwagę na swój samochód. Możemy sami sprawdzić jak funkcjonują podzespoły naszego samochodu, jak na przykład: stan koła zapasowego, ciśnienie w oponach, poziom płynów eksploatacyjnych (olej, płyn do spryskiwaczy, płyn hamulcowy), przewietrzyć auto czy też prawidłowo ustawić fotele. Pamiętajmy także, że w aucie nie może braknąć sprawnej gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego, apteczki i kamizelki odblaskowej.

Musimy się liczyć, że za ich brak możemy zostać ukarani mandatem. Warto sprawdzić czy posiadamy takie rzeczy jak podnośnik do kół oraz klucz do kół, niezbędny przy samodzielnej wymianie opon, jeśli na drodze złapiemy tak zwaną „gumę”. Myślę, że nie ma największego sensu aby wozić ze sobą cały warsztat albo walizki z częściami zmiennymi. Warto mieć jednak ze sobą na przykład rękawiczki do wymiany koła, jakieś podstawowe narzędzia (wkrętaki, zestaw kluczy, kombinerki). Przydadzą się nam również zapasowe żarówki oraz bezpieczniki.


Innym, w zasadzie najlepszym ale i płatnym, sposobem na sprawdzenie stanu naszego samochodu jest oddanie go do wyspecjalizowanego i zaufanego warsztatu. , takiego jak Serwis samochodowy Gdynia. W markowym serwisie za przegląd naszego auta zapłacimy około sto złotych. Będziemy mieli bynajmniej kompleksową kontrolę stanu pojazdu. Mechanicy będą wiedzieli co mają sprawdzić aby auto podczas podróży nie załapało żadnych usterek. Do ich czynności należy miedzy innym sprawdzenie układu chłodzenia, stan akumulatora, pasków klinowych, tarcz i klocków hamulcowych oraz zawieszenia. Musimy także z odpowiednim wyprzedzeniem udać się do mechanika aby ewentualnie usunąć jakiekolwiek wykryte usterki jeszcze przed oficjalnym wyjazdem.

Nie zaszkodzi nam także upewnić się czy nie musimy wykonać przeglądu technicznego wymagane gwarancją. Jeżeli pozostało nam do tego przeglądu zaledwie nawet kilkaset kilometrów warto zgłosić się jeszcze przed wyjazdem. Już w  przypadku najnowszych aut unieważnienie gwarancji może mieć miejsce kiedy niewykonany przeglądu w terminie czy też przekroczony zostanie limit kilometrów.